V ZDA so nedavno spremenili priporočila in vsem ženskam svetujejo, naj začnejo hoditi na mamografijo vsako drugo leto že od svojega 40. leta, ne šele po 50. letu. Nova priporočila, objavljena v medicinski reviji JAMA, nadomeščajo smernice iz leta 2016. “Najnovejša znanost kaže, da lahko z mamografijo, začeto pri 40. letu in nadaljevano vsako drugo leto do 74. leta, še dodatno zmanjšamo umrljivost zaradi raka na dojki,” je pojasnila Wanda Nicholson, predsednica ameriške delovne skupine za preventivne ukrepe.
“Pri vse več ženskah pri 40 je diagnosticiran invazivni rak dojk,” je poudarila Nicholsonova. Pojavnost invazivnega raka dojk pri ženskah, starih od 40 do 49 let, v ZDA vsako leto narašča za približno dva odstotka. Bodo tudi pri nas znižali starostno mejo?
V Sloveniji za invazivnim rakom dojk vsako leto na novo zboli povprečno 1481 žensk, od tega je 80 odstotkov starejših od 50 let. Pojavnost raka dojk skupno narašča za 2,6 odstotka letno, tudi med ženskami v starostni skupini 40–49 let. Slovenska presejalna politika sledi evropskim priporočilom, ki določajo organizirano presejanje za ženske med 50. in 69. letom. V program DORA je vključenih okoli 240.000 žensk, ki jih na vsaki dve leti povabijo na mamografijo.
Evropska priporočila so se leta 2022 posodobila in zdaj predlagajo znižanje spodnje starostne meje za mamografijo na 45 let ter zvišanje zgornje meje na 74 let. Na podlagi teh priporočil je program DORA pripravil analizo možnosti širitve starostne ciljne populacije. V prihodnjem letu načrtujejo pilotno raziskavo širitve starostne skupine za presejanje raka dojk.
Združenje Europa Donna Slovenija zagovarja širitev programa od 45. do 74. leta, saj je presejanje za raka dojk izjemno pomembno. “Glede ameriških in evropskih smernic je pomembno vedeti, kakšna je pojavnost raka dojk na teh dveh celinah,” je poudarila Tanja Španić, predsednica Europa Donna Slovenija.
Dokazani dejavniki tveganja za raka dojk poleg spola in starosti vključujejo reproduktivne, hormonske, genetske dejavnike ter dejavnike življenjskega sloga. Večja ogroženost je pri ženskah, ki so dobile prvo menstruacijo pred 12. letom, prišle v menopavzo po 50. letu, niso rodile ali so prvič rodile po 30. letu.
Europa Donna Slovenija priporoča ženskam, ki imajo raka dojk ali jajčnikov v družini, da se o podrobnejšem spremljanju pogovorijo s svojim zdravnikom ali ginekologom. Pomembno je, da se ženske že v najstniških letih naučijo skrbeti za svoje zdravje in dojke z rednim mesečnim samopregledovanjem.
Presejalna mamografija je dokazano najučinkovitejša metoda za zgodnje odkrivanje rakastih sprememb v dojkah. Z zgodnjim odkrivanjem je zdravljenje praviloma manj obsežno in uspešnejše, okrevanje hitrejše ter kakovost življenja boljša. Slovenija sledi evropskim smernicam, a bo glede na najnovejše dognanja in priporočila morda v prihodnje spremenila starostno mejo za mamografijo tudi pri nas.