Ta odločitev bi lahko bila prva v 87-letni zgodovini podjetja, ki bi zahtevala zaprtje proizvodnih obratov na domačih tleh. Glavni finančnik podjetja, Arno Antlitz, je poudaril, da ima Volkswagen morda le dve leti časa, da stvari obrne na bolje.
Volkswagen je že več desetletij pionir v kitajski avtomobilski industriji, vendar se podjetje zdaj sooča z resnimi težavami. Kitajski potrošniki se vse bolj odločajo za domače znamke električnih vozil, kar je privedlo do padca Volkswagnove prodaje na tem ključnem trgu za skoraj 20 odstotkov v prvi polovici leta 2024. Izvršni direktor Oliver Blume je na nedavnem sestanku z zaposlenimi poudaril, da “iz Kitajske čeki ne prihajajo več,” kar pomeni, da je podjetje v resnih finančnih težavah.
Poleg tega se Volkswagen sooča s pritiski sindikatov, ki nasprotujejo zapiranju tovarn in odpuščanju zaposlenih. Delavci v podjetju so močno zaščiteni z dogovorom iz leta 1994, ki jim zagotavlja zaščito pred odpuščanjem do leta 2029. Sindikati, zlasti IG Metall, so že napovedali, da bodo zahtevali 7-odstotno povišanje plač, kar še dodatno otežuje pogajanja z vodstvom podjetja.
Volkswagen se zdaj nahaja na precepu, kjer mora sprejeti ključne odločitve, ki bodo vplivale na prihodnost podjetja. Zaprtje tovarn bi imelo resne posledice za nemško gospodarstvo, medtem ko bo boj s sindikati zagotovo zahteval kompromis. Jesen prinaša napeto obdobje za Volkswagen, ki bo moral najti način, kako obvladati kitajsko konkurenco in ohraniti stabilnost na domačem trgu.