Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v Bruslju pozval Izrael k “resničnim in daljšim” premorom v spopadih na večjih območjih Gaze. Cilj teh premorov je omogočiti humanitarno pomoč civilnemu prebivalstvu, ki se sooča s katastrofalnimi razmerami. Blinkenov poziv je sledil izteku roka, ki so ga Združene države postavile Izraelu, da okrepi dostop pomoči v palestinsko enklavo, kjer je zaradi intenzivnih spopadov vsakodnevno ogroženih več tisoč življenj.
“Na večjih območjih Gaze moramo videti resnične in daljše premore v spopadih, da lahko pomoč doseže tiste, ki jo najbolj potrebujejo,” je poudaril Blinken. ZDA so Izraelu predhodno postavile pogoje, ki so vključevali zahtevo po dnevnem prehodu vsaj 350 tovornjakov pomoči v Gazo. Kljub temu se teh meril ni držal, čeprav so iz Washingtona grozili z omejitvami vojaške pomoči.
Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Vedant Patel je ob izteku roka pojasnil, da ZDA še vedno niso ugotovile kršitev zakonodaje v zvezi s humanitarno pomočjo. Izrael naj bi omogočil vstop le manjšemu številu tovornjakov, kar po oceni Združenih narodov ne zadostuje potrebam prebivalstva. Po podatkih ZN je v oktobru v Gazo dnevno vstopilo le okoli 40 tovornjakov, kar je najmanj od začetka napetosti v regiji.
Izrael trdi, da je bilo dobavljenih več pomoči, vendar odgovornost za neuspešno razdelitev prenaša na agencije ZN. Izraelska vlada vztraja, da so njihova prizadevanja zadostna, čeprav številni opozarjajo, da humanitarna situacija zahteva obsežnejše ukrepe in prilagoditev strategij.
Čeprav Washington že večkrat opozarja Izrael, da mora izboljšati dostop do pomoči za civilno prebivalstvo, ostaja glavni zaveznik Izraela in mu še naprej dobavlja vojaško opremo. Z novoizvoljenim predsednikom Donaldom Trumpom se po pričakovanjih ta podpora ZDA ne bo zmanjšala, saj je Trump v preteklosti že večkrat izrazil podporo izraelskim interesom v regiji.
Blinken je ob tem izrazil pričakovanje, da bodo izraelske oblasti upoštevale priporočila Washingtona in sprejele nujne humanitarne ukrepe, vključno z omejenimi prekinitvami ognja ter opustitvijo evakuacijskih odredb. Poudaril je, da je prioriteta ZDA zagotavljanje zaščite in pomoči civilnemu prebivalstvu ter doseganje dolgotrajnejših premorov, ki bi omogočili trajnejšo rešitev humanitarne krize.