18. marca 1904 se je v Sežani rodil Srečko Kosovel, pesnik, literat, humanist, ki je živel razpet med Krasom, Trstom in Ljubljano. Letos v Sežani prvič praznujejo kulturni praznik razglašen na 18. marec, posvečen spominu na pesnika.
Kosovelovo ustvarjalno obdobje je bilo sicer zelo kratko, a izjemno intenzivno. Tako se njegovo ustvarjanje razteza na področja impresionizma, ekspresionizma, futurizma, zenitizma ter konstruktivizma. Čeprav se je Kosovel naposled opredelil kot konstruktivista se vendarle ni nikdar odrekel pisanju impresionistične, oziroma tradicionalne lirike. Tako je tudi ob koncu svojega življenja še vedno ustvarjal tako tradicionalno kot avantgardno poezijo, čeprav je slednji pripisoval veliko večji pomen.
V Sežani bodo pripravili slovesnost ob 120. obletnici rojstva Srečka Kosovela. Osrednji dogodek praznovanja bo predstava ‘Vlak št. 123 v bodočnost’, ki je nastala v sodelovanju s Kosovelov dom Sežana in Slovensko stalno gledališče iz Trsta. Premiera predstave bo danes, 18. marca ob 20.00 v Kosovelovem domu v Sežani. Ponovitev bo teden kasneje.
Srečko Kosovel – 120 let 18. marca 1904 se je v Sežani rodil Srečko Kosovel, pesnik, literat, humanist, ki je živel…
Posted by Ministrstvo za kulturo on Ponedjeljak, 18. mart 2024.
Predstava je poklon, ki z umetnostjo izjemnega pesnika, posredno govori tudi o specifiki obmejnega prostora. Čezmejno je tudi sodelovanje, ki povezuje ustanovi v tem projektu. Umetniki, ki prihajajo z obeh strani meje, bodo simbolično prikazali povezanost na tistem delu Krasa, kjer je Kosovel živel in o katerem je tudi pisal.
Režijo podpisuje mlada Jasmin Kovic, ki je tudi avtorica scenografije. Scenarista, igralec in tekstopisec Rafael Vončina ter skrbnica Kosovelove sobe Mateja Kralj, sta poznavalca pesnikovega opusa. Njuna zamisel izhaja iz razmišljanja o krutem času, v katerem živimo, kot tudi o večni aktualnosti besed Srečka Kosovela. Metafora vlaka je postala naslov skupnega projekta, saj simbolično predstavlja drvenje sodobne družbe, a tudi možnost novega začetka v odnosu do “narave, sebe, sočloveka, družbe in sveta”. K sodelovanju je pristopil tržaški glasbenik Aleksander Ipavec, znan kot avtor glasbenih kulis in zaradi improvizacijskih sposobnosti. Kostume podpisuje Nika Dermastja, projekcije pa Sybil Calligaris, so zapisali na Ministrstvu za kulturo.
Ministrica za kulturo, Asta Vrečko bo s svojim obiskom počastila obeležitev 120-letnice Kosovelovega rojstva in prvi kulturni praznik Občine Sežana. Pred premiero predstave ‘Vlak št. 123 v bodočnost’ bo navzoče tudi nagovorila. Ministrica je namreč častna pokroviteljica slovesnosti ob obletnici.
Po zagorskem literarnem večeru februarja 1926 v Zagorju se je Kosovel z nekaj kolegi želel z vlakom vrniti v Ljubljano, a so zapadli v tako razgreto debato, da je vlak odpeljal kar brez njih. Tisto noč je prebil v ledeno mrzli čakalnici in se močno prehladil. Kmalu si je nekoliko opomogel in odpotoval v domači Tomaj, a se mu je prikrita influenca razvila v gripo, nato je dobil vnetje možganske ovojnice in po hudih mukah je 27. maja 1926 umrl za meningitisom. Star je bil komaj 22 let.
Pesmi, misli in tudi pisma Srečka Kosovela nas nenehno navdihujejo, saj so njegove besede vedno znova tako zelo aktualne in s tem tudi na nek način brezčasne.