revara poteka tako, da lažna avtovleka patruljira po avtocestah in poišče primerno vozilo v težavah. “Te lažne avtovleke patrulirajo in ko najdejo primerno vozilo, se ustavijo ter poskušajo dogovoriti z voznikom o postopku,” pojasnjuje Miha Kapelj z DARS-a. Voznik avtovleke prepriča oškodovanca, da je bil poslan na pomoč, in ga vpraša, ali potrebuje asistenco. Tujci, nevedni glede prevare, situacijo razumejo kot zakonito pomoč.
Prijazna pomoč se kmalu spremeni v prevaro, opozarja Davorin Smodiš iz AMZS: “Vozilo odpeljejo na lokacijo, iz katere ga je zelo težko odpeljati ven. Zneski se nato višajo v višave in postanejo nerazumni.” Žrtve so večinoma turisti, zlasti Romuni, o katerih je poročala romunska Prima TV. Nekateri zneski so presegli pet tisoč evrov, žrtve pa ostanejo brez vozil.
Policija svetuje, naj vozniki preko klicnega centra preverijo avtovleko. DARS lahko napoti nadzornike, ki so upravičeni preverjati in izrekati kazni. Voznike bodo obveščali tudi z letaki. “Vsak voznik mora preveriti, ali je vozilo, ki je prišlo na kraj okvare, pravo in ali ima delovni nalog za pomoč,” zaključuje Smodiš.
Lani so žalski policisti zaradi suma goljufije na Okrožno državno tožilstvo v Celju podali eno kazensko ovadbo in dve poročili. Letos so prejeli še nekaj prijav. Opozorila policije in AMZS-ja so jasna: “bodite previdni in preverite vse, preden sprejmete pomoč na avtocesti.”