Zakaj želi vlada zaostriti pravila?
Po mnenju ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana omejitve postajajo nujne predvsem v turistično najbolj obremenjenih občinah, kot so Ljubljana, Koper, Piran, Bled in Kranjska Gora. Poudarja, da množično oddajanje stanovanj turistom vpliva na dvig cen nepremičnin in najemnin, kar otežuje dostop do stanovanj za prebivalce.
Po podatkih vlade kratkoročni najemi predstavljajo skoraj četrtino vseh tržnih najemnih stanovanj v Sloveniji, kar zmanjšuje ponudbo stanovanj za dolgoročne najemnike.
Kaj prinaša predlog?
Za večstanovanjske stavbe (bloki)
- Kratkoročno oddajanje bo omejeno na 60 dni na leto.
- V posameznem stanovanju bo lahko največ šest ležišč.
- Lastniki bodo morali pridobiti soglasje 75 odstotkov etažnih lastnikov in vseh sosedov.
- Oddajati bodo smeli le fizične osebe (sobodajalci), ne pa podjetja ali pravne osebe.
Za eno- in dvostanovanjske hiše
- Pravna in fizična oseba bosta lahko oddajali do 60 dni na leto.
- Če ima lastnik v nepremičnini stalno prebivališče in ne oddaja več kot polovice površine, bo lahko oddajal do 150 dni letno.
Občine bodo lahko pravila zaostrile ali omilile
Predlog zakona daje občinam možnost, da same določijo strožje ali milejše omejitve glede dolžine oddajanja. Na primer:
- V večstanovanjskih stavbah bodo lahko občine omejile oddajanje na 30–90 dni letno.
- V enodružinskih hišah bodo občine lahko določile 30–365 dni letno.
Občine bodo lahko različno urejale pravila za posamezne dele mesta, kar bi pomenilo, da bi lahko bile nekatere soseske pod strožjimi omejitvami kot druge.
Sobodajalci opozarjajo na prekomerno regulacijo
Združenje sobodajalcev ocenjuje, da predlog prinaša preveliko administrativno breme in da bi velikemu delu lastnikov onemogočil oddajanje stanovanj turistom. Skrbi jih tudi, da bi občine lahko hitro spreminjale pravila, kar bi lastnike stanovanj pustilo v negotovosti.
Tudi Združenje občin Slovenije opozarja, da predlog prinaša birokratske zaplete in dodatne stroške za občinske proračune.
Ali bo zakon res rešil stanovanjski problem?
Nekateri strokovnjaki dvomijo, da bo omejevanje kratkoročnih najemov res povečalo število stanovanj za dolgoročne najemnike in znižalo najemnine.
Podatki kažejo, da so v Ljubljani leta 2023 oddajali 2.482 stanovanj za turistične namene, kar predstavlja le 1,9 odstotkov vseh stanovanj v mestu. Kritiki opozarjajo, da ukinitev kratkoročnih najemov ne bi bistveno povečala ponudbe stanovanj za dolgoročni najem, temveč bi lastnike spodbudila, da svoje nepremičnine prodajo ali pustijo prazne.
Kaj sledi?
Predlog zakona je še v usklajevanju s socialnimi partnerji, sobodajalci pa zahtevajo ponovno javno razpravo, preden bo šel v vladno obravnavo.
Če bo zakon sprejet v trenutni obliki, bo močno vplival na turistični sektor in nepremičninski trg, še posebej v Ljubljani in drugih turističnih središčih.