Ameriška administracija je izraelski vladi postavila nov ultimat. V 30-ih dneh morajo odpraviti vse hujšo humanitarno krizo v Gazi ali pa tvega omejitve prihodnje ameriške vojaške pomoči.
Državni sekretar Antony Blinken in obrambni minister Lloyd Austin sta v nedeljskem pismu izraelskemu obrambnemu ministru Yoavu Gallantu in izraelskemu ministru za strateške zadeve Ronu Dermerju opozorila, da so ZDA zelo zaskrbljene zaradi vse hujše humanitarne krize na območju Gaze, in od Izraela zahtevala več ukrepov za omogočanje pomoči na tem območju, je v torek novinarjem povedal predstavnik Sveta za nacionalno varnost John Kirby.
V pismu z dne 13. oktobra ima Izrael na voljo 30 dni, da dokaže svojo zavezanost reševanju številnih ameriških pomislekov, ta rok pa bo potekel po novembrskih predsedniških volitvah. Če Izraelu to ne bo uspelo, bi se lahko soočil z dodatnimi ovirami pri dostopu do ameriškega zunanjega vojaškega financiranja.
Ni povsem jasno, kakšen napredek bi moral Izrael doseči v tem času, da bi pomiril Bidnovo administracijo. Blinken in Austin v pismu navajata konkretne ukrepe, s katerimi bi Izrael zmanjšal povečano tveganje lakote na ozemlju, vključno s tem, da bi pred zimo omogočil vsaj 350 tovornjakom na dan vstop v Gazo prek štirih glavnih prehodov na tem ozemlju. Poleg tega želita, da bi ZDA in Izrael vzpostavili nov komunikacijski kanal za razpravo o incidentih v zvezi s civilisti, ki bi se začel uporabljati do konca tega meseca.
Administracija prav tako želi, da bi Izrael v naslednjih štirih mesecih uvedel prekinitve v Gazi, da bi skupinam za pomoč omogočil razdeljevanje zalog in cepljenje. Izrael mora ljudem na humanitarnem območju Al-Mawasi v Gazi omogočiti, da se pred zimo preselijo v notranjost države, ter izboljšati varnost humanitarnih konvojev in premikov. Izraelska vojska je humanitarne delavce napadla, tudi če so o svojih premikih predhodno obvestili Izraelske obrambne sile.
To ni prvič, da so ZDA Izraelu poslale pismo, v katerem izražajo zaskrbljenost zaradi ravnanja Izraela s humanitarno pomočjo. Kirby je novinarjem povedal, da sta Austin in Blinken podobno pismo poslala aprila in “od Izraelcev prejela konstruktiven odgovor“. Situacija se od takrat ni spremenila in tudi tokrat gre po vsej verjetnosti zgolj za retoriko, ki ne bo prinesla nikakršnega napredka.
To pismo je bilo poslano v času, ko je Izrael zagrozil, da bo začel operacijo obleganja severne Gaze, da bi izkoreninil borce Hamasa, ki so se ponovno pojavili na tem območju od vojne razdejane enklave. Združeni narodi so opozorili, da hrana v severno Gazo ne prihaja že od 1. oktobra. Podpredsednica Kamala Harris je pozvala Izrael, naj okrepi humanitarna prizadevanja.
Pismo je bilo razkrito po izraelskem letalskem napadu na bolnišnico mučencev Al Aksa v osrednjem delu Gaze, ki se je zgodil konec tedna. Po spletu so se razširili posnetki posledic napada, za katerega Izrael trdi, da je bil “natančen napad na teroriste, ki so delovali v poveljniškem in nadzornem centru” v bližini bolnišnice, in ki prikazujejo civiliste, ki žive gorijo v šotorih.
Tiskovna predstavnica Pentagona Sabrina Singh je dejala, da je pismo poslano v času, ko “humanitarna pomoč še vedno ne more priti v Gazo“. Singhova je dodala, da ZDA “pričakujejo konkretne ukrepe za reševanje humanitarnih razmer v Gazi“.
Kirby je seveda poudaril, da pismo nikakor “ni bilo mišljeno kot grožnja” in je le del tekočih pogovorov z izraelsko vlado o humanitarnih razmerah v Gazi.
“To lahko storite s svojim zaveznikom. To ni prvič, da smo to sporočili Izraelu, vendar upam, da nam tega ne bo treba več sporočati,” je nadaljeval Kirby.
Jasno je, da ZDA ne bodo izpolnile groženj o prenehaju financiranja Izraela z vojaškimi sredstvi. V zadnjem letu je Izrael kljuboval ameriškim ultimatom in ni utrpel kazni. Prav ta teden so ZDA tudi napovedale, da bodo v Izrael poslale terminalni sistem za obrambo območja velike višine, kar bo pomenilo pomembno nadgradnjo izraelskih obrambnih zmogljivosti.